E(rood) B(blauw) Eurobench

Europese beurzen openen weer hoger

Europese beurzen openen weer hoger
Beeld: Deutsche Börse AG

(ABM FN-Dow Jones) De Europese beurzen gaan woensdag opnieuw een hogere opening tegemoet, nadat er dinsdag nog records op de borden kwamen voor de Stoxx Europe 600 en de FTSE 100.

IG voorziet een openingswinst van 116 punten voor de Duitse DAX en een plus van 25 punten voor de Franse CAC 40. De Britse FTSE lijkt 5 punten hoger te zullen openen.

Op een per saldo rustige handelsdag zagen beleggers dinsdag de Duitse ZEW-index licht dalen. Verder steeg de Britse werkloosheid naar 5 procent. Sinds de coronapandemie lag de werkloosheid in het VK niet meer zo hoog.

"De [Britse] arbeidsmarkt vertoont al langer tekenen van afkoeling, maar dat de grens van 5 procent nu al doorbroken is, kwam voor velen onverwacht", aldus analisten van Rabobank.

De kans op een renteverlaging door de Bank of England staat inmiddels op 85 procent.

De Duitse ZEW-index voor het economisch sentiment daalde van 39,3 in oktober naar 38,5 deze maand, maar de index voor de huidige situatie toonde een lichte verbetering en steeg van -80,0 naar -78,7.

"De algemene stemming wordt gekenmerkt door een afname van het vertrouwen in het vermogen van het Duitse economische beleid om de dringende problemen aan te pakken", aldus voorzitter Achim Wambac van het ZEW.

Verder won de Zwitserse beurs 2 procent. Een nieuwe handelsdeal tussen Zwitserland en de VS lijkt aanstaande.

"Zwitserland kampte sinds augustus met een tarief van 39 procent, doordat zij een groot handelsoverschot met de VS hebben. Vooral voor de sterke Zwitserse farmaceutische industrie, die rond de 40 procent van de export naar de VS verzorgt, betekende dat een grote klap", aldus Rabobank. "Nu lijkt een tarief van 15 procent aanstaande, hetzelfde dat voor al zijn EU-buurlanden geldt."

De Zwitserse centrale bank komt woensdag met zijn rentebesluit.

Bedrijfsnieuws

In Amsterdam ging Adyen aan kop met een koerswinst van 8,4 procent. Beleggers reageerden tevreden op de financiële doelen die de betaalspecialist dinsdag tijdens een beleggersdag presenteerde. Analisten waren niet erg verrast door de doelen. Citi denkt wel dat de recente koersdruk een instapmoment biedt.

In Londen bleek reclamegigant WPP met een winst van 5,6 procent een van de grootste stijgers. Het bedrijf bevindt zich op een keerpunt en zal naar verwachting ingrijpende maatregelen nemen als onderdeel van een strategische heroriëntatie die begin volgend jaar bekend zal worden gemaakt, aldus AlphaValue.

Vodafone won 8,3 procent, na het openen van de boeken. In het afgelopen kwartaal stegen de winst en omzet. Analisten van AJ Bell stelden dat het transformatieplan van de telecomaanbieder zijn vruchten begint af te werpen.

Verder deden luxemerken in Parijs het goed, met 3,7 procent winst voor Hermes en 2,4 procent voor LVMH. In Zwitserland won Richemont ook 2 procent, mogelijk door de positieve berichten rond de Amerikaans-Zwitserse handelsrelatie. Swatch won 6,1 procent.

In Frankfurt was defensiereus Rheinmetall een opvallende daler met een koersverlies van 3,1 procent. In Parijs daalden sectorgenoten als Thales en Safran tot een procent.

Bayer won 3,5 procent in aanloop naar de cijfers woensdagochtend. Bandenfabrikant Continental daalde met 3,4 procent.

Het aandeel Munich Re bewoog nauwelijks na het vrijgeven van de cijfers. Analisten van Morgan Stanley noemden de resultaten weinig spannend.

Euro STOXX 50        5.725,70 (+1,1%)

STOXX Europe 600      580,13 (+1,3%)

DAX                       24.088,06 (+0,5%)

CAC 40                    8.156,23 (+1,3%)

FTSE 100                 9.899,60 (+1,2%)

SMI                        12.702,08 (+2,0%)

AEX                            970,59 (+1,0%)

BEL 20                     5.041,35 (+1,4%)

FTSE MIB                44.438,88 (+1,2%)

IBEX 35                  16.388,80 (+1,3%)

AMERIKAANSE AANDELEN

Wall Street gaat woensdag een lichtgroene opening tegemoet, nadat de Dow Jones index dinsdag een nieuw record bereikte, terwijl de Nasdaq licht daalde en Big Tech weer onder druk stond.

Beleggers wachten op het einde van de shutdown in de Verenigde Staten. De Amerikaanse Senaat is al akkoord gegaan met een begrotingspakket waarmee de overheidssluiting kan worden beëindigd, maar nu is het Huis van Afgevaardigden aan zet. Mogelijk wordt woensdag in het Huis gestemd.

Een einde van de shutdown zou een aantal risico's uit de markt halen en goed zijn voor risicovolle beleggingen, volgens Jefferies. De onzekerheid rond de Federal Reserve blijft intussen wel bestaan. SEB Research merkte op dat het nog onzeker is wanneer alle macrostatistieken beschikbaar zullen zijn, en wanneer die weer geheel betrouwbaar zullen zijn. 

"Omdat officiële cijfers nog weken nodig zullen hebben om de achterstand in te lopen, blijven handelaren sterk leunen op secundaire indicatoren en signalen van de Federal Reserve", volgens marktstrateeg Barry van der Laan van Monex Europe.

Ook blijft het fundamentele begrotingsconflict met een tijdelijke begroting "onopgelost", aldus Van der Laan.

"Slechts drie begrotingsposten – veteranenzorg, landbouw en het parlement – zijn volledig voor 2026 gedekt; de rest van de federale overheid blijft afhankelijk van een tijdelijke verlenging die binnen drie maanden afloopt", volgens de marktkenner.

Volgens Deutsche Bank is het realistisch om het Amerikaanse banenrapport over september begin volgende week te verwachten.

Op macro-economisch vlak was het dinsdag rustig.  Het vertrouwen onder kleine Amerikaanse ondernemers is in oktober gedaald, net als in september. 

De vertrouwensindex daalde van 98,8 naar 98,2. In september was er ook al een daling van 2,0 punten.

"Het optimisme onder kleine bedrijven is in oktober licht afgenomen, omdat eigenaren lagere omzetten en lagere winsten melden", zag econoom Bill Dunkelberg van NFIB.

De olieprijzen stegen dinsdag met anderhalf procent. Goud en zilver werden opnieuw duurder.

Bedrijfsnieuws

Nvidia sloot dinsdag 3,0 procent lager, nadat SoftBank Group meldde dat het zijn belang vorige maand geheel heeft verkocht voor 5,8 miljard dollar.

Palantir en Advanced Micro Devices daalden met 1,4 en 2,7 procent. AMD verwacht in de komende jaren flink te groeien, aangedreven door een sterke vraag naar zijn datacenterproducten, zo meldde het bedrijf dinsdag in een bijeenkomst voor analisten.

De totale markt voor AI-chips, inclusief versnellers, processors en netwerkproducten, zal in 2030 een omvang van 1 biljoen dollar bereiken, aldus AMD.

Microsoft en Alphabet's Google kondigden dinsdag omvangrijke investeringen aan in Europa. Microsoft gaat meer dan 10 miljard dollar investeren in een datacenterhub Portugal en Google pompt 5,5 miljard euro in AI-infrastructuur in Duitsland. De aandelen stegen tot een half procent.

Beyond Meat heeft minder omzet geboekt door een dalende vraag van Amerikaanse consumenten en restaurants, terwijl het verlies sterk steeg door een grote afwaardering. Het aandeel van de fabrikant van vleesvervangers verloor 9,0 procent.

CoreWeave boekte een omzetverdubbeling, geholpen door de AI-hausse, terwijl het verlies daalde. Het aandeel daalde met 16,3 procent, nadat het bedrijf waarschuwde voor vertraging door een ontwikkelaar van datacenters. 

FedEx won 5,4 procent. De pakketbezorger verwacht in het tweede kwartaal van zijn lopende boekjaar een hogere aangepaste winst, zo meldde Bloomberg op basis van uitspraken van CFO John Dietrich.

Occidental Petroleum boekte gemengde resultaten. De aangepaste winst was boven verwachting, maar de omzet viel tegen. Het aandeel steeg licht.

Paramount Skydance won bijna 10 procent, nadat de streamingdivisie maandagavond groei liet zien in de eerste rapportage na de fusie met Skydance Media.

Sony heeft zijn winstverwachting verhoogd en voorziet een minder grote negatieve impact van de importheffingen. De Amerikaanse notering steeg met 4,3 procent.

UniQure heeft in het derde kwartaal meer omzet geboekt, terwijl het verlies bijna verdubbelde. De R&D-kosten liepen ook op en de kaspositie verbeterde. Het gentherapiebedrijf ontving onlangs negatieve feedback van de FDA over zijn experimentele gentherapie voor de ziekte van Huntington, waardoor er twijfels zijn ontstaan over de timing van een commerciële lancering. Na dit nieuws ging het aandeel hard onderuit. Dinsdag eindigde UniQure bijna 18 procent hoger.

S&P 500 index               6.846,61 (+0,2%)

Dow Jones index          47.927,96 (+1,2%)

Nasdaq Composite        23.468,30 (-0,3%)

AZIE

De Aziatische beurzen noteerden woensdag verdeeld, maar de koersuitslagen bleven beperkt. 

Nikkei 225                   50.927 (+0,2%)

Shanghai Composite     3.989 (-0,3%)

Hang Seng                  26.830 (+0,5%)

VALUTA

De euro/dollar noteerde vanochtend op 1,1577. Dinsdagavond noteerde het muntpaar op 1,1587.

USD/JPY Yen    154,65

EUR/USD Euro  1,1577

EUR/JPY Yen    179,04

MACRO-AGENDA:

06:30 Faillissementen - Oktober (NL)

08:00 Inflatie - Oktober def. (Dld)

09:00 Swiss National Bank - Rentebesluit (Zwi)

13:00 Hypotheekaanvragen - Wekelijks (VS)

14:00 Maandrapport OPEC (Oos)

BEDRIJFSNIEUWS:

07:00 ABN AMRO - Cijfers derde kwartaal (NL)

07:00 Bayer - Cijfers derde kwartaal (Dld)

07:00 E.ON - Cijfers derde kwartaal (Dld)

07:00 RWE - Cijfers derde kwartaal (Dld)

22:00 Cisco - Cijfers eerste kwartaal (VS)

Copyright: ABM Financial News / info@abmfn.nl

ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.