E(rood) B(blauw) Eurobench

Defensie duikt weg na diplomatieke druk

Europese defensiebedrijven doen een stapje terug. Zeker op de korte termijn zijn technische verzwakkingen zichtbaar. Defensie duikt weg in een diplomatieke oorlog.

 Defensie duikt weg na diplomatieke druk
Beeld: iStock

Nu Oekraïne en de Verenigde Staten in gesprek gaan in Zwitserland over een omstreden vredesplan, nemen Europese defensieaandelen gas terug. Sinds de lancering van het vredesplan hebben deze aandelen stevig ingeleverd: Rheinmetall (-12,5%), BAE Systems (-5,55%), Thales (-4,5%), Airbus (-2,55%), Safran (-6%) en Theon (-2,5%).

Toch hebben defensiefondsen er dit jaar al indrukwekkende ritten opzitten. De forse stijging van de afgelopen maanden is vooral te danken aan de wereldwijde verhoging van defensiebudgetten. Dit zijn de YTD-rendementen van een aantal prominente namen:

  • Rheinmetall: +135%
  • Theon International: +110%
  • Thales: +61%
  • Van Eck Defense UCITS ETF: +56%
  • BAE Systems: +45%
  • Safran: +33%
  • Airbus: +30%

De gesprekken tussen Oekraïne en de VS draaien om het door Trump voorgestelde vredesplan. Omdat Kiev niet betrokken was bij het opstellen ervan, worden moeizame onderhandelingen verwacht. De koersen van defensiebedrijven, die de afgelopen weken al onder druk stonden, blijven daardoor waarschijnlijk volatiel.

In dit blog zoom ik in op het kortetermijnbeeld van een reeks toonaangevende defensiebedrijven. Thales Group, Airbus, Rheinmetall, BAE Systems, Theon International en Safran. Ook de Van Eck Defense UCITS ETF komt aan bod.

Technisch gezien vallen de meeste defensieaandelen terug binnen hun lange opwaartse trend. Hieronder een overzicht van de recente correcties vanaf hun respectieve piekniveaus:

  • Theon International daalde sinds de top van 10 oktober (€37) ruim –28%
  • Rheinmetall verloor vanaf het all-time high begin oktober (€2.001) bijna –25%
  • Thales staat sinds de piek van 3 oktober (€279,30) op -20%
  • Van Eck Defense UCITS ETF is vanaf 8 oktober (€66,58) –15% gedaald
  • BAE Systems heeft sinds de top van 3 oktober (2.072 pence) ruim –22% verloren
  • Safran raakte vanaf de piek van 24 oktober (€314,10) ruim 10% kwijt
  • Airbus verloor vanaf het record eind oktober (€216,95) ongeveer –8,5%

Rheinmetall duikt weg

Wapenfabrikant Rheinmetall produceert tanks, pantservoertuigen, munitie, drones, luchtafweergeschut en onderdelen voor Leopard-tanks. 

Rheinmetall AG zakt door de bodem van maart rond €1.483. Dit valideert het zwakke tecyniche plaatje. De koers kan nu naar €1322. Omdat er lagere koerspieken zichtbaar zijn, adviseren we bij Rheinmetall AG voorzichtig te blijven. De verkoopdruk is nog niet uit de markt. 

Rheinmetall AG vormt, binnen de zijwaartse trend, rond €1.804,50 (gevormd op 18 november) een eerste lagere top die verkoopdruk signaleert. Het technische plaatje oogt niet heel sterk. 

De dalende trend van het 26-daags voortschrijdend gemiddelde (rode glooiende lijn) wijst bij Rheinmetall AG op een zwakke technische conditie. De dalende relatieve sterkte van Rheinmetall (blauwe glooiende lijn) suggereert op korte termijn zwakke prestaties ten opzichte van de markt.

De dalende moneyflow geeft aan dat beleggers kapitaal aan Rheinmetall AG onttrekken. Op de beleggersdag van Rheinmetall zijn de doelstellingen voor 2030 aangegeven. Rheinmetall heeft een behoorlijk ambitieuze omzetdoelstelling voor 2030 van €50 miljard. 

Thales Group verzwakt

Thales Group is wereldwijd actief in luchtvaart, defensie en informatietechnologie. De defensieactiviteiten vormen het belangrijkste onderdeel van het bedrijf. 

Thales Group blijft technisch zwak. Nadat de bodem van begin november rond €235,10 is gebroken, wordt de korte dalende trend hervat. Thales test thans  steun €217,20 (bodem van 6 september). De eerste weerstand ligt op €246,40 (top van 17 november).

De relatieve-sterktelijn (blauwe lijn), die het koersverloop van Thales Group vergelijkt met dat van de rest van de markt, oogt negatief. Dit geeft aan dat Thales Group relatief gezien slechter presteert.

De neerwaartse trend van de moneyflow (wordt van de beursomzetten afgeleid) geeft aan dat er kapitaal uit de markt weglekt.

Thales heeft dit jaar meer orders ontvangen, nu westerse landen hun legers willen versterken met raketten, munitie en andere militaire uitrusting. Dit maakte het Franse luchtvaart- en defensiebedrijf eind oktober bekend. Thales kreeg voor €16,76 miljard euro aan orders binnen, wat een stijging op jaarbasis betekende van 8%. Autonoom groeide het bedrijf 9%.

BAE Systems zoekt steun op

BAE Systems is een Britse multinational op het gebied van defensie, veiligheid en luchtvaart. 

BAE Systems heeft zowel de stijgende trend als meerdere koersbodems naar onderen gebroken. Dit levert een technische verzwakking op. Dit signaleert toenemende verkoopdruk. De doorbraak en slotstand van BAE Systems onder de oude steun maakt naar onder ruimte vrij voor verdere koersdaling richting de steun van €1.621,50 (bodem van medio mei). Weerstand is gevormd op €1.831 (de top van 17 november), de volgende op €2.072 (de top van 3 oktober).

De relatieve-sterktelijn (blauwe lijn) is neerwaarts gericht, dit suggereert dat BAE Systems minder presteert dan de markt. De dalende moneyflow wijst erop dat er geld uit BAE Systems weglekt.

Airbus zet landing in

Airbus Group verzwakt technisch wat. Zowel de korte stijgende trend als de voormalige koersbodem is gebroken. Neerwaarts is er ruimte richting de steun van €198,16 (bodem van 14 oktober). Een lagere koerstop zou de uitbraak bevestigen. Een eerste lagere top op €213,40 (de top van 12 november) bevestigt verkoopdruk.

De relatieve-sterktelijn (blauwe lijn) zwakt wat af. Dit geeft aan dat Airbus Group weer iets mindere prestaties laat zien, vergeleken met de rest van de markt. De dalende moneyflow geeft aan dat beleggers kapitaal aan Airbus Group onttrekken.

Airbus houdt vast aan de verwachting dat er dit jaar circa 820 toestellen afgeleverd zullen worden. Bij de halfjaarcijfers bleek al dat dit een flinke uitdaging was door de vertraagde levering van motoren, maar daar zit inmiddels behoorlijk wat schot in. In de eerste negen maanden leverde het 507 nieuwe toestellen aan klanten. 

Theon International verzwakt

Theon International ontwikkelt, produceert en verkoopt militaire nachtkijkers. Het Grieks/Cypriotische defensiebedrijf is sinds begin 2024 genoteerd op de Nederlandse beurs. Het aandeel verzwakt: Theon International beweegt neerwaarts in een zwak dalende trend.

De verkoopdruk in Theon International is manifest. Zolang de koerstoppen lager liggen, lijkt het erop dat de daling intact is. Wij blijven behoedzaam. We zien steun rond €22,80 (de bodem van 20 augustus). De weerstand ligt op €31,90 (de top van 4 november).

De relatieve-sterktelijn (blauwe lijn), die het koersverloop van Theon International vergelijkt met dat van de rest van de markt, oogt negatief. Dit geeft aan dat Theon International relatief gezien slechter presteert. De moneyflow daalt naar het laagste punt van dit jaar. Dit geeft aan dat er veel geld aan het aandeel wordt onttrokken.

Theon staat onder druk ondanks een nieuwe order van meer dan €100 miljoen euro. Volgens de defensiespecialist moet de dividenduitkering de komende jaren uitkomen op 20 tot 30%. Mogelijk is dat teleurstellend voor beleggers, omdat de dividenduitkering momenteel op gemiddeld 35% van de winst ligt.

Safran dipt

Safran is actief op zowel civiele als militaire markten, met een sterke focus op defensie. Het Franse aandeel verzwakt nu. 

Safran biedt een verzwakt technisch beeld. Ten eerste is een lagere koerstop op de grafiek is achtergelaten. Eerder al zakte Safran uit de stijgende trend, wat een eerste signaal van zwakte was. Nu de laatste bodem Safran niet weet op te vangen, mag verdere koersdaling worden verwacht met een koersdoel richting een steun van €286,80 (de bodem van 25 september). De weerstand ligt op €314,10 (de top van 24 oktober).

Na een doorbraak onder steun €286,80 wordt €279,60 het volgende neerwaartse koersdoel. De relatieve-sterktelijn (blauwe lijn) zwakt wat af. Dit geeft aan dat Safran weer iets mindere prestaties laat zien, vergeleken met de rest van de markt. De moneyflow is negatief. Dit geeft aan dat er kapitaal aan de markt wordt onttrokken.

Vorige maand heeft Safran de vooruitzichten voor het hele jaar naar boven bijgesteld, nadat de omzet in het derde kwartaal dankzij groei in alle bedrijfsonderdelen is gestegen. Maar Safrn verwacht wel dat de invoerheffingen een negatief effect op het nettoresultaat zullen hebben. 

VanEck Defense UCITS ETF verzwakt

ETF Van Eck Defense UCITS ligt er technisch bezien niet sterk bij. Na het verlaten van de stijgende trend is ETF Van Eck Defense UCITS eveneens onder de bodem van oktober gezakt, waarmee het technische plaatje verder onder druk komt te staan. Ook heeft ETF Van Eck Defense UCITS een lagere koerspiek gevormd, die verkoopdruk signaleert.

Op korte termijn is er wat koersdruk geweest. Een koersdoel rond steun €56,08 (de bodem van 19 augustus) nadert wel. De weerstand ligt op €64,46 (gevormd op 3 november). Na een doorbraak onder steun €56,08 wordt €53,63 het volgende neerwaartse koersdoel.

Probeer Tostrams Premium 3 maanden voor slechts €19,95 (73% korting)

Wilt u dagelijks technische aandelenanalyses en concrete kooptips ontvangen? Abonneer u dan op Tostrams Premium. Met een universum van meer dan 500 verschillende aandelen, grondstoffen, valuta's en indices zorgen onze specialisten ervoor dat u niets over het hoofd ziet. U kunt ook persoonlijke alerts instellen, zodat u een seintje krijgt als er een technische doorbraak plaatsvindt of een belangrijk steunniveau wordt gebroken. Hierdoor mist u geen (ver)koopkansen meer!

Verder krijgt u als Tostrams-abonnee automatisch toegang tot maar liefst vier modelportefeuilles met de beste aandelen voor Nederland, Europa, de VS en ETF’s. De Tostrams-portefeuilles weten de markt al sinds 2006 te verslaan.

Wilt u Tostrams.nl proberen? Ga dan naar tostrams.nl/actie en lees drie maanden onze technische analyses voor slechts €19,95. Dat komt neer op een korting van maar liefst 73%.

Royce Tostrams is technisch analist en oprichter van de Tostrams.nl, nu onderdeel van IEX Media. Hij schrijft zijn analyses op persoonlijke titel. De informatie in zijn analyses is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Volg @roycetostrams op Twitter