E(rood) B(blauw) Eurobench

AEX breekt door: kom maar op met die eindejaarsrally

Europese aandelen zijn de beste beleggingsperiode van het jaar ingegaan. Bovendien breken de meeste markten opwaarts uit, wat betekent dit voor beleggers?

Technische analyse: Europese aandelen breken opwaarts uit
Beeld: © iStock

Elk jaar hebben we het erover: het zogenaamde eindejaars-effect. Historisch gezien behoren november en december tot de sterkste maanden van het jaar voor aandelenmarkten. Nog breder bezien presteren markten in de periode november–april structureel beter dan in de zomermaanden. Maar klopt dit effect echt, en zo ja, wat kunnen beleggers ermee? Ik zet wat zaken op een rijtje en pas het vervolgens toe op de Eurostoxx50 index en de AEX.

Bestaat het effect echt?

De economen Sven Bouman en Ben Jacobsen hebben aandelenmarkten in 37 landen onderzocht. In 36 van de 37 landen waren de gemiddelde rendementen in de periode november–april hoger dan in mei–oktober. Ik vat de onderzoeken als volgt samen:

  • Wereldwijd lag het gemiddelde rendement in november–april op 4,8%, tegenover 0,4% in mei–oktober (ruwweg 12x zo hoog).
  • In de VS, op basis van de S&P 500 bedroeg het gemiddelde halfjaarlijkse rendement 7,2% in november–april, tegenover 2,9% in mei–oktober.
  • Gemiddeld over de belangrijkste Europese markten. November–april: ca. +6,1% en mei–oktober: ca. +0,7%. 
  • Nederland (AEX). Nov–apr: +6,6% en mei–okt: +1,0%. 
  • Duitsland (DAX). Nov–apr: +8,8% en mei–okt: +0,1%. 

Concreet zouden we kunnen stellen dat het seizoenseffect voor Europese beurzen minstens zo overtuigend als in de VS. Historisch haalden de FTSE, DAX en AEX in de wintermaanden gemiddeld 6 à 9% rendement per halfjaar, terwijl de zomermaanden nauwelijks iets opleverden.

Overigens dateren de onderzoeken van Bouman en Jacobsen uit 2002. Latere onderzoeken (tot 2020) tonen dat het effect in Europa nog steeds zichtbaar is, maar iets minder sterk is geworden. Datzelfde geldt voor de VS. Wat mij betreft blijkt dat het eindejaars-effect robuuster wordt, naarmate men langer terugkeek. Vooral de jaren ’70–’90 laten een heel duidelijk verschil zien. 

Self-fulfilling prophecy

Deze cijfers zijn te duidelijk om te negeren. Ben je een actieve belegger, ik gaf het van de week ook al aan, dan hoor je nu in de markt te zitten.

De eindejaarsrally en de bredere “winter outperformance” zijn dus meer dan borrelpraat: er ligt degelijk academisch onderzoek onder. Maar beleggers moeten beseffen dat het effect geen natuurwet is, dus geen garanties biedt. De verklaringen variëren van fiscale verkoop en fondsinstromen tot seizoensgebonden sentiment.

Of er dit jaar opnieuw een eindejaarsrally komt, is niet met zekerheid te zeggen. Maar feit is dat Be back in September in 2025 al redelijk succesvol is gebleken. Vanaf het dieptepunt van 883,89 punten op 2 september wist de AEX ruim 42 punten te winnen, een stijging van meer dan 6% in slechts enkele weken. De S&P 500 noteert dit jaar sinds begin september een winst van bijna 8%. De Eurostoxx50 steeg sinds begin september 6%.  

Ik sluit overigens niet uit dat in het eindejaars-effect ook een beetje de self-fulfilling prophecy meetelt. Met andere woorden, als iedereen er in gelooft en er naar handelt, dan ontstaat er vanzelf wel een eindejaarsrally. Maar wat maakt dat nou uit, zolang het maar werkt toch?

Het eindejaars-effect bestaat dus, maar de vraag is hoe je er als belegger mee omgaat.

Wat betekent dit voor beleggers?

Het eindejaars-effect is statistisch goed gedocumenteerd, maar er zijn wel wel paar kanttekeningen te maken:

  • Transactie-  en beurskosten kunnen het resultaat beïnvloeden. Vooral als men er actief naar handelt, dus frequent in- en uitstapt. 
  • Wie steevast uitstapt in mei en pas in september terugkeert, loopt bovendien het risico om juist cruciale rally’s te missen. Bijvoorbeeld dit jaar steeg de AEX sinds 1 mei ruim 75 punten, ruim 7%.  
  • Onderzoek wijst ook uit dat het effect in moderne markten iets minder sterk is dan vroeger. Dit komt mede door meer internet, trading-efficiëntie, ETF-handel en mondiale liquiditeit. 
  • Een praktische benadering kan zijn om het seizoenseffect vooral tactisch toe te passen: lichte overwegingen in november–april, zonder rigoureuze in- en uitstapstrategieën.

Technisch beeld: uitbraken

Dan nu de technische plaatjes:

  • De belangrijkste Europese beursindex, de Euro Stoxx 50, breekt uit
  • De AEX weet eindelijk de horde 952 te passeren
  • De DAX ralliet, met licht hogere bodems, maar is nog niet doorgebroken

In deze bijdrage analyseer ik de technische plaatjes van de Euro Stoxx 50, de AEX en de DAX. 

De overige Europese indices, alsmede die van andere wereldbeurzen, kunt u vinden op Tostrams.nl. Wilt u Tostrams.nl proberen? Ga dan naar tostrams.nl/actie en lees drie maanden onze technische analyses voor slechts €19,95. Dat komt neer op een korting van 73%.

AEX-index breekt door

De Nederlandse beurs is boven de toppen van februari en juni gebroken. Deze lagen rond 952,45 en 940,40 punten. Hiermee zet de AEX een nieuwe opwaartse trend in. In eerste instantie richting de psychologische barrière van duizend punten. 

Er ligt nu een eerste vangnet rond 952,45 punten. De top van 18 februari fungeert nu als steun. 

De 26-dagenlijn draait steeds duidelijker opwaarts. Dat bevestigt de verbetering in het technisch profiel. De 26-dagenlijn wordt weergegeven door de rode glooiende lijn.

AEX koers

Eurostoxx 50: duidelijk omhoog

De Euro Stoxx 50 index verbetert zeer duidelijk, nu de horde rond 5.568,19 punten (top van 7 maart) wordt gebroken.

De recent gevormde hogere bodem op 5.154,83 punten (van 1 augustus) wijst op actieve kopers en aantrekkende vraag. Nu als de Euro Stoxx 50 index door de oude barrière  weet te breken, wordt een positieve fase ingezet. Na de uitbraak boven weerstand van 5.568,19 punten wordt 6.000 punten het eerst berekende koersdoel.

Het tweede (progressief) berekende koersdoel ligt rond 5.800 punten (KD). 

De stijgende 200-dagenlijn van de Euro Stoxx 50 index wijst op een positieve technische conditie. De 200-dagenlijn wordt weergegeven door de rode glooiende lijn.

DAX index neemt een aanloop

De DAX index moet de accu even opladen. Binnen de stijgende trend neemt de Duitse beurs een adempauze. Dit vertaalt zich in een meer consoliderend koersverloop.

Rond 23.051,55 punten(low van 19 juni) wordt wel een eerste hogere bodem opgeleverd: punt ST. Deze zal de springplank vormen voor de sprong boven de laatste toppen, waarna de uptrend kan worden hervat. Weerstand hanteren we op 24.639 punten (top van 11 juli). Na een uitbraak daar doorheen wordt 30.000 punten het eerstvolgende opwaartse koersdoel.

De stijgende 200-dagenlijn van de Duitse beurs wijst op een positieve technische conditie. De Duitse beurs behoort dit jaar, met een YTD winst van dik 21%, tot de best presterende aandelenmarkten. 

Probeer Tostrams Premium 3 maanden voor slechts €19,95 (73% korting)

Wilt u dagelijks technische aandelenanalyses en concrete kooptips ontvangen? Abonneer u dan op Tostrams Premium. Met een universum van meer dan 500 verschillende aandelen, grondstoffen, valuta's en indices zorgen onze specialisten ervoor dat u niets over het hoofd ziet.

U kunt ook persoonlijke alerts instellen, zodat u een seintje krijgt als er een technische doorbraak plaatsvindt of een belangrijk steunniveau wordt gebroken. Hierdoor mist u geen (ver)koopkansen meer!

Verder krijgt u als Tostrams-abonnee automatisch toegang tot maar liefst vier modelportefeuilles met de beste aandelen voor Nederland, Europa en de VS en ETF’s. De Tostrams-portefeuilles weten de markt al sinds 2006 te verslaan.

Wilt u Tostrams.nl proberen? Ga dan naar tostrams.nl/actie en lees drie maanden onze technische analyses voor slechts €19,95. Dat komt neer op een korting van maar liefst 73%.

Royce Tostrams is technisch analist en oprichter van de Tostrams.nl, nu onderdeel van IEX Media. Hij schrijft zijn analyses op persoonlijke titel. De informatie in zijn analyses is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Volg @roycetostrams op Twitter