 |
 |
| |
Amsterdam (BETTEN BEURSMEDIA NEWS) - De stemcomputers van Nedap, die in maart en november zijn ingezet bij de verkiezingen, zijn ten onrechte goedgekeurd door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat heeft de voorzieningenrechter in Alkmaar maandag besloten.
De stichting 'Wij vertrouwen stemcomputers niet' had de zaak aangespannen tegen de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Ank Bijleveld, omdat zij vond dat sommige goedgekeurde stemmachines niet aan de wettelijke eisen voldoen.
Volgens de voorzieningenrechter is het ministerie van Binnenlandse Zaken inderdaad 'onzorgvuldig geweest bij de goedkeuring van de stemmachines'. Een bepaald type stemmachine van Nedap was zelfs helemaal niet goedgekeurd.
Bovendien is er in aanloop naar de Statenverkiezingen nog een aantal aanpassingen gedaan aan de apparaten, terwijl daarna geen herkeuring heeft plaatsgevonden.
De actiegroep wilde met de rechtszaak voorkomen dat de stemcomputer zou worden gebruikt bij het burgemeestersreferendum in Utrecht op 10 oktober. De gemeente Utrecht had echter eerder al besloten de inwoners van de stad gewapend met stembiljet en rood potlood de stemhokjes in te sturen.
Ook liet staatssecretaris Ank Bijleveld van Binnenlandse Zaken vorige week al weten dat de in Nederland tot nu tot gebruikte stemcomputers onvoldoende transparant en controleerbaar zijn. Zij deed dit na een uitgebreid onderzoek naar de inrichting van het verkiezingsproces. Bijleveld overweegt de machines bij de volgende verkiezingen niet meer in te zetten.
Volgens woordvoerder Matthijs Schippers van Nedap heeft de uitspraak 'helemaal geen gevolgen' voor de Nederlandsche Apparatenfabriek. 'Het is nu verder aan de staatssecretaris, die volgens de rechter bepaalde procedures niet in acht heeft genomen.'
Over de overweging de huidige generatie stemcomputers helemaal af te schaffen, maakt Schippers zich geen zorgen. 'Dan wordt er een nieuw systeem ingevoerd waarbij de stemmen uitgeprint worden en vervolgens elektronisch geteld. Die techniek hebben we dus al. Als het puur de techniek betreft, zeg ik, wij zijn klaar om bestellingen te leveren.'
Ook in verschillende andere landen zijn momenteel discussies gaande over de betrouwbaarheid van stemcomputers. Nedap levert zijn stemcomputers onder meer aan Duitsland, Frankrijk en Ierland.
Schippers meldt dat de staatssecretaris de kwestie binnen zes weken zal voorleggen aan de Tweede Kamer.
(c) BETTEN BEURSMEDIA NEWS (tel: +31 20 710 1756; fax: +31 20 710 1875)
|
|
 |
 |
 |
|
|
 |
|