| |
Amsterdam (BETTEN BEURSMEDIA NEWS) - De Europese beurzen zijn maandag voor de derde dag op rij overwegend lager gesloten. Angst voor verdere renteverhogingen door centrale banken woog op de stemming. De Bank voor Internationale Betalingen in Bazel liet al weten dat de centrale banken de rentes zullen moeten blijven verhogen om inflatie te kunnen beteugelen.
In de laatste uren van de handelsdag verbeterde de stemming echter door een positieve start van Wall Street. Dalende rendementen op obligaties gaven de aandelenmarkten in New York wat lucht. Ook een adviesverhoging voor General Motors en lagere olieprijs droegen bij aan het optimisme. Beleggers legden zwakke huizencijfers naast zich neer.
In Europa eindigde de DJ Stoxx 50 uiteindelijk nipt lager op 3.922,84 punten, terwijl Parijs en Frankfurt respectievelijk 0,3% en 0,2% moesten inleveren. Londen (+0,3%) wist met droge voeten de dag uit te gaan. In Amsterdam ging de AEX 0,1% achteruit tot 548,22 punten.
Aandelen van banken en verzekeraars voerden de dalers in Europa aan. De toptien van verliezers binnen de DJ Stoxx 50 bestond voor de helft uit financiele waarden. Zo daalde Deutsche Bank met 1,3%, raakte AXA 0,95% kwijt en leverden ING en UBS 0,8% in.
Sectorgenoot ABN AMRO viel 1,6% terug. De advocaat-generaal die de Hoge Raad adviseert in de zaak rond de verkoop door ABN van LaSalle aan Bank of America, zal morgen zijn conclusies presenteren. De Ondernemingskamer stelde eerder dat ABN AMRO een groot bedrijfsonderdeel als LaSalle niet mag verkopen zonder zijn aandeelhouders te consulteren.
ABN AMRO, Barclays en Bank of America gingen tegen deze uitspraak in hoger beroep. De Hoge Raad, die naar verwachting voor half juli uitspraak doet, neemt het advies van de advocaat-generaal meestal over.
Elders op het Damrak zoekt Akzo Nobel (+1,0%) steun van zijn banken en beleggers om een hoger bod uit te brengen op het Britse chemie- en verfbedrijf ICI. Dat meldde Het Financieele Dagblad althans. De Britse media berichtten gisteren dat Akzo bereid zou zijn om 650 pence te betalen en dat ICI een bod van 675 pence zou willen accepteren.
Ook Stork (-0,02%) bleef in de belangstelling staan. Het IJslandse Marel, een producent van machines voor vleesverwerking, zag zich dit weekeinde gedwongen publiek te maken dat Stork Food Systems wil overnemen. In de markt circuleerden er eind vorige week nog berichten dat Marel zijn belang van 11% in Stork zou willen verkopen.
Elders in Europa ging France Telecom 1,9% onderuit. Het aandeel zat op de schopstoel nadat de Franse overheid bekendmaakte tussen de 130 miljoen en 180 miljoen aandelen in het telecombedrijf te willen verkopen. Daarmee brengt de overheid haar belang in France Telecom terug tot zo'n 25,5%.
Het aandeel van de London Stock Exchange (LSE) sloot 1,0% lager. Dit weekend nam LSE beursbedrijf Borsa Italiana, de uitbater van de beurs van Milaan, over voor EUR 1,6 miljard. Kredietbeoordelaar Moody's heeft zijn rating voor LSE under review geplaatst.
Drankenproducent Remy Cointreau, die naast de merken Remy Martin en Cointreau ook bekend is van likeurdrankje Passoa, wist zich aan de negatieve stemming te onttrekken. Over het afgelopen jaar boekte de onderneming een nettoverlies van EUR 23 miljoen, mede door een boete voor de stopzetting van een distributieovereenkomst. Beleggers zetten het aandeel desondanks 4,0% hoger.
(c) BETTEN BEURSMEDIA NEWS (tel: +31 20 710 1756; fax: +31 20 710 1875)
|
|