Topeconoom: eurozone komend jaar uit crisis

Gepubliceerd op 31 dec 2011 om 10:20 | Reacties: 11 | Onderwerpen: Europa  

UTRECHT (AFN) - De eurozone zal de schuldencrisis komend jaar te boven komen. ,,In 2012 komen we er uit'', is de stellige overtuiging van topeconoom Willem Boonstra van Rabobank.

Het meest waarschijnlijke scenario is dat de eurozone bij elkaar blijft, stelt Boonstra in een interview met het ANP. De econoom wijst erop dat de Europese Unie ondanks de crisis nog steeds de laagste overheidstekorten heeft vergeleken met andere machtsblokken als Japan en de Verenigde Staten.

,,In de VS zijn de problemen in feite veel groter dan in de EU. Dat land overleeft alleen omdat het dollars bijdrukt. Ook Japan kijkt aan tegen een torenhoog overheidstekort. Zo bezien is de Europese Unie nog steeds op afstand het beste blok in de wereld'', zegt Boonstra.

Een paar landjes

,,In feite hebben we het in de eurozone over een crisis van een paar landjes, waar op een krakkemikkige manier mee is omgegaan. Natuurlijk had Griekenland nooit toegelaten moeten worden; dan had je een slecht land buiten de eurozone gelaten. Maar de schade zou nu te groot zijn, als het land er uitstapt.''

Er is ook heel wat aan gelegen de eurozone bij elkaar te houden, legt Boonstra uit. Volgens de econoom heeft de euro ons tenslotte veel welvaart gebracht. ,,Tot voor 2 jaar geleden was iedereen zeer positief over de euro. De munt heeft het ook goed gedaan tijdens de kredietcrisis in 2008. Zo was Nederland in staat binnen enkele weken tegen een zeer lage rente tientallen miljarden euro's uit de markt te halen om banken in nood te redden en het financiële stelsel overeind te houden.''

Vreemde valuta

Met de gulden was dat nooit gelukt. Boonstra: ,,Dan had Nederland voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog vreemde valuta moeten lenen met alle valutarisico's die daaraan kleven.''

Toen diende het probleem Griekenland zich opeens aan. Eigenlijk gaat het niet eens om een schuldencrisis, maar om een 100 procent politiek probleem omdat landen zich niet aan hun afspraken houden, schetst Boonstra. ,,En in 2010 bleek de situatie nog veel slechter dan gedacht.''

Stabiliteitspact

Toch begonnen de problemen al veel eerder. ,,Duitsland hield zich in 2003 als eerste land in de eurozone niet aan het stabiliteitspact, waarbij landen zich verplichten het overheidstekort binnen de perken te houden. Het stabiliteitspact bleek toen al van rubber en ongeloofwaardig.''

Toch is Boonstra optimistisch. ,,De stappen die de eurozonelanden nu in korte tijd hebben gezet om de overheidstekorten in toom te houden, zijn ongekend.'' Als het voorgenomen beleid wordt uitgevoerd, kan het marktsentiment zomaar weer ten goede keren. Dan groeien de rentevoeten weer naar elkaar toe en nemen de spanningen direct af, voorspelt hij.

12 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
OTC~Trader
0
Volgens de econoom heeft de euro ons tenslotte veel welvaart gebracht. ,,Tot voor 2 jaar geleden was iedereen zeer positief over de euro.


was iedereen positief over de euro??????

in zijn kringen zeker dan, ik hoor hele andere geluiden over die euro.
koan
1
"...Volgens de econoom heeft de euro ons tenslotte veel welvaart gebracht..."

Nee. De europese interne markt heeft ons veel welvaart gebracht. De euro heeft de interne markt alleen een paar procent efficienter gemaakt.
henk38
0
En dat is dan een topeconoom , heeft deze topeconoom de elende zien aankomen , totaal niet.
Er staat ook niet bij , wat ons uit de elende gaat halen er staat alleen maar dat wij eigenlijk minder schulden hebben dan de andere
machtsblokken , wat een onzin zeg
Pamplona
0
Ik begrijp nog steeds niet dat topeconomen zo optimistisch zijn over valuta in het algemeen zoals het nu in de financiële wereld is geregeld. Op nationaal of internationaal voert men in de computer gewoon weer een getal met veel nullen in zonder dat er iets tegenover staat en er is nieuw geld bijgekomen. Niet alleen de ECB en de FED doet dit, maar ook de commerciële private banken.
Hoe kun je nu optimistisch zijn en vertrouwen hebben in een geldsysteem dat nergens aan gerelateerd is?
Ik denk dat bankinstellingen gevaarlijker zijn dan beroepslegers en dat het principe van geld uitgeven dat nog door het nageslacht moet worden gespaard, het zogenaamde financieren, niets anders is dan grootschalige oplichting van toekomstige generaties’.
Thomas Jefferson, voormalig president van de Verenigde Staten.
Snance
0
Wat een gemekker hier weer. Mensen worden angstig door alsmaar negatief nieuws. Nog meer van dit soort berichten zou ik zeggen ! Volgens mij is dit een aandeelhoudersforum,willen we niet hoger ofzo ?
hap
0
Enig tegenwicht tegen die onophoudelijke anti-euro propaganda is wel nodig. Ik denk dat wel eens tijd wordt om het meer in het juiste perspectief te plaatsen, zoals deze meneer doet. Het argument dat de Duitse mark, en misschien ook de Nederlandse gulden, zich volledig uit de markt hadden geprijsd door de voortdurende devaluaties van de andere munten vind ik bijvoorbeeld wel steek houden. Een daling van de euro komt de Duisters natuurlijk ook niet helemaal ongelegen, maar het is opvallend dat deze daling maar zo beperkt is vergeleken met de stijging sinds de introductie van de euro. Dat zal wel veel te maken hebben met het op grote schaal bijdrukken van dollars. Tenslotte verhoogt de US haar schuldplafond naar ongekende hoogten, terwijl de eurozone hard werkt om haar over het geheel genomen toch al lagere schuldniveau in te tomen. In dat licht is het onbegrijpelijk dat de US, en ook het UK, nog tegen zulke lage rentes kunnen lenen.
s.lin
0
mooie woorden.

het zal er van af hangen hoe of Iran mee werkt of op een confrontatie uit is met het westen.

als de olie duur word zal de economie ook niet meer hard herstellen.
Pamplona
0
@Hap; U schrijft: “ Tenslotte verhoogt de US haar schuldplafond naar ongekende hoogten, terwijl de eurozone hard werkt om haar over het geheel genomen toch al lagere schuldniveau in te tomen”.
Kijk eens naar de balans van de Europese Centrale Bank. In pak ‘m beet 5 a 6 mnd is deze zo’n 800 mlrd gegroeid. M.a.w. deze is nu duidelijk groter dan die van de FED !! Er wordt dus erg veel geld uit het niets gecreëerd. En dan is dit met huidige en voorgenomen beleid nog maar het begin lijkt het.
Ik weet niet waar de wedstrijd in ongekende hoogte wordt gewonnen. Wel weet ik dat wij als burgers nog niet in staat zijn voor ons of onze kinderen “even wat euro’s of dollars bij te tikken op onze bankrekening” . Dat is geen doemdenken, dat is gewoon realiteit.
ischav2
0
Vandaag in het FD een hele pagina gewijd aan een artikel van de amerikaanse nobelprijswinnaar econoom Stiglitz die niet bepaald optimistisch is: de overheden moeten hun huishoudboekje op orde krijgen wat gepaard zal gaan met grote bezuinigingen. Ook in de VS zal men daar niet aan ontkomen. Gevolg forse krimp. Verder verwacht hij dat de kans dat de EU de euro zal redden klein.... Het doormodder scenario acht hij het meest waarschijnlijk met daaraan gekoppeld grote risico's. Waar het optimisme op gestoeld is is mij dus een raadsel. De politici hebben de afgelopen jaren het Griekenland probleem volledig uit de hand laten lopen. Afgelopen week nog bleek dat het IMF weinig vertrouwen heeft in Griekenland: 50% schuldafwaardering zal de Grieken niet gaan helpen. Vandaag stakingen in Griekenland: toeristische attracties kunnen niet worden bezocht. Mijn beleggingsstrategie voor 2012: Ik zit cash en blijf dat met zo nu en dan een shortpositie.
Ruud100
0
Als er echt topeconomen met verstand van zaken zouden bestaan waar politici ook naar luisterden dan had het Stabiliteitspact er ietsjes anders uit moeten zien. Waarschijnlijk hadden de criteria voor toetreding tot de Euro er niet eens zo heel veel anders uit hoeven uitzien: Staatsschuld max 60% BBP en begrotingstekort max 3% BBP. Alleen had daaraan de eis gekoppeld moeten worden dat dergelijke getallen de absolute grens zouden zijn aan het EIND van een recessie danwel crisis. Er had hoe dan ook vastgelegd moeten worden dat in jaren met verwachtte groei het begrotingstekort max 0% zou mogen bedragen tenzij de staatsschuld tot minder dan 40% BBP gedaald zou zijn. Een land dat "gezond" (<40% BBP staatsschuld) een recessie ingaat zou zich zelfs de eerste jaren niet aan de max 3% tekort moeten hoeven houden. Als dergeljke begrotingsregels waren gevolgd waren we nooit in deze giga schuldencrisis terecht gekomen. Een land dat met >60% BBP staatsschuld EN 3% tekort een recessie / crisis ingaat raakt veel te snel instabiel door het cumulerend effect van de oplopende schuld en het dalende BBP. Oke, achteraf is het altijd makkelijk kletsen. Daarnaast hadden er overigens ook nog eens aparte regels afgesproken moeten worden over de maximale schuldpositie van burgers en bedrijfsleven en, inmiddels als enige in gang gezet, veel hogere kapitaalvoorwaarden aan banken.
12 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met uw e-mailadres en wachtwoord.

Realtime koersen